Sehir içinde ve şehir dışında restorant açılmak istenilse artıları ve eksileri nelerdir? Bir analize ihtiyacım vardır.

Detayli bir analize ihtiyacım vardır ? Terfi assesement sınavında çıkabilecek bir soru…

Yorum Ekle

Merhaba Erhan Bey, sorunuz dikkatimi çekti ve size bilmeniz gerekenelr hakkinda bilgi vermek istiyorum ;
# 1- Hedef kitlenizi belirleyin:

Başarılı bir şekilde restoran açmak için diğer şeylere nazaran yapmanız gereken ilk şey, çekmek istediğiniz hedef kitleyi net şekilde belirlediğinizden emin olmaktır. Bir koltuğa iki karpuz sığmaz derler. Restoranınızın çok sayıda müşteri çekip hiçbirinin ihtiyacını tam olarak karşılayamaması gibi bir duruma düşmektense, pazarın belirli bir kesimini hedeflemeye odaklanmak, yapılacak en iyi şeydir.

Restoran açmadan önce potansiyel müşterilerinizin sosyoekonomik durumunu belirleyin. Tüketici ölçütleri nelerdir? Meslekleri nelerdir? Nelerle ilgileniyorlar? İyi yemek sanatını merkez alan bir restoran açmaya karar verdiyseniz müşterilerinizin satın alma gücü yüksek olmalıdır. Diğer yandan, öncelikle günlük sabit menüsü olan geleneksel bir restoran açıyorsanız, hedeflediğiniz kitle daha düşük bütçeli olacaktır.

Yeme içme hizmetlerinizin değişeceğini unutmayın. Restoranı açtıktan sonra, müşterilerle birlikte sizin de değişmeniz ve işletmeyi onların ihtiyaçlarına uyarlamanız gerekecektir.

# 2- En iyi konumu seçin:

Restoran açarken göz önünde bulunduracağınız diğer önemli unsur konumdur. En iyi konuma sahip olmak projenizin başarısında belirleyici unsur olabilir. Bir işletme için ideal olan, kalabalık ve kolay erişilebilen bir bölgede olmasıdır. Otopark gibi bir olanağa sahip veya bir metro istasyonuna yakın olan yerler restoranınıza çok sayıda müşteri getirecektir.

Konumunuzu seçerken hedef kitlenizi göz önünde tutmayı unutmayın. Çok merkezi ve refah düzeyi yüksek bir yerde bulunan bir restoran, ana hedef kitle olarak tatillerinin keyfini tam anlamıyla çıkarmak için daha fazla para harcama eğiliminde olan turistleri cezbedecektir. Diğer yandan bir ofis bölgesinde olan bir restoran daha çok, her gün iyi bir yemeğin keyfini çıkaracak kadar zamanı olmayan ofis çalışanlarını çekecektir.

Konseptin ihtiyaçlarına ve restoranınızın bütçesine uyarlanabilen belirli fiziksel özellikleri taşıyan bir konum seçmelisiniz. Bir alışveriş bölgesinin ortasında veya zaten pek çok restoranın bulunduğu bir bölgede restoran açmaktan kaçının.

# 3- Rakiplerinizi analiz edin:

Aynı zamanda, kendinizi onlardan farklı kılın. Tüketicilerin başka bir yerde değil de sizin restoranınızda yemek yemeyi seçmesine yardımcı olacak temel unsur, restoranınızın benzersiz bir yer olmasını sağlamaktır.

Müşterilerinize mümkün olan en iyi hizmeti sağlayın ve farklı bir şey aradıklarını unutmayın; onlara paralarının karşılığını fazlasıyla veren bir değer sunun ve yenilikçi olun. Belirli bir ülkeye yönelik geleneksel bir mutfakta uzmanlaşmayı veya temalı bir restoran açmayı seçebilirsiniz. Her ne yapmayı seçerseniz seçin, rakipleriniz karşısında avantaj sağlamak için sunduğunuz tecrübenin müşterileriniz için unutulmaz olmasını sağlayın.

Günümüzde sadık müşteriler kazanmak için iyi yemekler sunmak tek başına yeterli değildir. Tüketicilerin talepleri gitgide artmaktadır ve farklı bir şeyler sunan yerler aramaktadırlar. Bu beklentileri karşılayın ve rakiplerinize göre farklı bir yer kazanın!

—————————————————————————————————————–

Kısacası, restoranınızda iyi bir şef çalıştırmak elbette çok önemlidir ancak, sunduğunuz yemeklerin ve işletmenin konumunun tüketici ihtiyaçlarına uyarlanması gerektiğini de unutmayın.
Umarım yardımcı olabilimisimdir Erhan Bey, kariyer hayatınızda başarılar dilerim 🙂

Yorum Ekle

Merhaba Erhan bey, İpek hanımın söylediklerine katılıyorum bende bir arkadaşımla restoran işinde ortaklığa girmiştim deneyimimden ders çıkardıklarımı söylemek istiyorum ;
RESTORAN SAHİBİ OLMAK SİZİN İÇİN DOĞRU MU KARAR VERİN

Restorancılık ağır bir iştir. Eğlenceli ve çekici gözükebilir fakat bütün bunlar sıkı çalışmayla olur. Gıda işindeki herhangi birine sorun, hepsi size uzun çalışma saatlerinden bahsedecektir. Restorancılığın birçok farklı işi bünyesinde barındırdığını anlamanız çok önemli. Yemek pişirme ve halkla ilişkilerden, muhasebeye kadar bütün bunlardan restoran sahibi olarak siz sorumlusunuz.

RESTORAN KONSEPTİNE KARAR VERİN

Açacağınız restoranın türüne karar vermek birçok farklı bağlıdır. İnsanlar çoğu zaman kendilerini rahat hissettikleri, pişirmekten hoşlandıkları yemekleri sunabilecekleri bir yer açmak isterler. Bazıları da franchising ( bayilik ) sistemi ile ilgilenirler. Müşteriler tarafından tanınan bir markanın çatısı altında olmak ve hazır bir pazarlama planına sahip olmak bu sistemin sunduğu faydalar arasındadır. Buna rağmen bu sistem ucuz değildir ve restoran sahipleri zorlayıcı kural dizilerini takip etmek zorundadır.

RESTORANINIZ İÇİN YER SEÇİN

Her restoran için yer seçimi hayati önem taşır. Sizin için en uygun restoran yerini araştırırken ulaşılabilirlik ve bölgedeki müşteri potansiyeli gibi pek çok unsuru düşünmeniz gerekir. Uygun yeri bulduktan en makul kira için pazarlık yaptığınızdan emin olmalısınız.

İŞ PLANI HAZIRLAYIN

Bankayla olan görüşmenize hazırlanırken, ödevinizi yapmalısınız. Restoranınızın ana hatlarını çizen ve nasıl kazanç sağlayabileceğinizi gösteren bir iş planı hazırlayın. Bu sayede krediyi verecek olan kişiye işinizi ciddiye aldığınızı göstermiş olursunuz. Ayrıca bankacının sizden istediği şahsi gelir hesabı, vergi beyannamesi gibi gerekli bütün evrakları bankaya ulaştırdığınızdan emin olun.

RESTORANINIZA İSİM BULUN

Restoran isimleri bir temayı ( Meksika’ya, Çin’e veya Avrupa’ya özgü) , bir yöreyi veya basit bir kelime oyununu yansıtabilir. Burada düşünülmesi gereken en önemli konu restoran isminizin müşteride bırakacağı etkidir. Müşterilerin kolayca akılda tutabileceği ve yazabileceği bir isim seçin. Restoranın ismini doğru yazamadığınız için internet veya sarı sayfalarda bulamamanızdan daha sinir bozucu bir durum olamaz.

MENÜYÜ HAZIRLAYIN

Menü, restoranınızın büyük bir parçasıdır. Sonuçta müşteriler yemeklerinizi sevdikleri için restoranınıza gelmeye devam edeceklerdir. Menüde yer alan yemek kadar menünün şekli ve düzeni de önemlidir. Küçük hazır resimler veya fotokopisi çekilmiş el yazıları gibi amatörce görünen menü tasarımlarından uzak durun. Son olarak, kar marjınızı arttırmanıza ve daha çok yatırım yapmanıza yardımcı olacak bir fiyatlandırma yapın.

RESTORANINIZA PERSONEL ALIN

Doğru personeli işe almak her restoran için çok önemlidir. Güzel bir yemek kötü bir servisle bütün cazibesini kaybedebilir. En iyi adayları seçebilmek için arka kısımda ve ön kısımda çalışacak olan ana personelin rollerini çok iyi bilin. Aşçıbaşı, restoran müdürü ve barmen gibi önemli görevlerdekilerin deneyimlerini de hesaba katın.

RESTORANINIZI DÜZENLEYİN

Restoranınızın mutfağını, yemek bölümünü ve barını düzenlemek başlangıç bütçenizin büyük bir kısmını oluşturur. Kullanılmış ve kiralanabilir araç-gereçlerde pazarlık yapabilmek için çarşı pazar dolaşın. Ayrıca unutmayın ki ihtiyaçlarınızı almanız istediklerinizi almanızdan çok daha önemlidir. Gereksiz eşyalar ve araç-gereçler satın almak gibi bütçenizi aşacak gizli tehlikelerden uzak durun. Temel olanlarla başlayın, isterseniz daha sonra ilaveler yapabilirsiniz.

RESTORAN AÇMA MALİYETİ

Yeni bir iş kurmak için her zaman detaylı bir maliyet hesaplamasına ihtiyaç duyulur. Bulunduğunuz şehir, restoranınızın konsepti ve büyüklüğü gibi birçok faktör maliyeti doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden kesin bir maliyet belirtmek yanlış olur. Gerçek bir maliyet hesaplaması için açmak istediğiniz restoran ile ilgili bilgileri yazımıza yorum yaparsanız, uzmanlarımızca geri dönüş yapılacaktır.
Umarım sizde başarılı olursunuz Kariyer hayatinizda başarılar dilerim 🙂

Yorum Ekle

Tavsiyeni yaz

Tavsiyenizi yayınlayarak KariyerSor'un Şartlar ve Gizlilik altında belirttiği maddeleri kabul ediyorsunuz.