İNSAN KAYNAKLARI

İK’nın bölümlerinde çalıştım ve daha çok öğrenmem gerekenler var. Yıldız Teknik Üniversitesinin sertifika programına katıldım. Daha neler yapabilirim.

 

Yorum Ekle

Merhaba dostum iyi bir İK ‘ cı olmak emek gerektirir size şöyle bir kaç tavsiyede bulunmak isterim : Bir tavsiye istediğimde ağızdan çıkan ilk sözcük “insanları sevmeli, her daim güler yüzlü olmalı ve iletişim kurmaktan çekinmemelisin.” olurdu. Bunu sadece İKcı olduğumuz için değil insanlık görevi olduğu için yapmalıyız. Bir gün yolda giderken herhangi bir belediye temizlik görevlisine “kolay gelsin” dediğinizde görevlinin yüzündeki şaşkınlığı ve tebessümü görmenizi isterim. Suratsız, iletişim kurmaktan aciz insanlara dönüştük. Bence “Yeni doğan çocuğun kulağına fısıldanan ezan gibi yeni yetişen bir İKcının da zihnine “insana değer” tohumları işlenmeli!”

  • Özgün Ol: Her alanda özgün olmalısın. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır sen kendi tarzını oluşturacaksın. Banu Çakar; “iş yapış tarzınız imzanız olsun”  der. İnsanlar bir değişim gördüğünde bu işin başlangıcının senden çıktığını ve yapsa yapsa o yapmıştır cümlesini kurdurabilmektir özgünlük. Sıradan bir iş olsa bile üzerine kendinizden bir şeyler eklemeye gayret edin. Bu yöntem işinize dört elle sarılmasına neden olur.
  • Her Konuda Bilgin Olsun Ama Birinde En İyi Ol:Biz İKcılar Personel Yönetimi olarak adlandırılmaktan rahatsızlık duyarız. Bana verilen nasihatlerin yoğunlukta olduğu bir konuda bu idi. İyi bir İKcı olmak için özlük ve bordrolama işlemlerini çok iyi bilmek gerektiği üzerinde durulur. Bir yönetici konumuna gelebilmek için bu konunun ehemmiyeti büyüktür. Özlük ve bordrolama işlemlerinde kendinizi yeterli hissettiğinizde spesifik olarak ilgilendiğiniz bir konuya yönelebilirsiniz. Hâkim olmadığınız bir konu hakkında astlarınızı denetleyemez ve bölümün yönetiminde iletişim kopuklukları ve işin işleyişinde aksaklıklar olur.
  • Bilgilerinizi Taze Tutun:  İnsan Kaynakları, gelişimini sürdüren bir meslek dalıdır. Her geçen gün yeni bilgiler ve uygulamalar hizmetimize sunuluyor. İK ne kadar dinamik ise bizlerinde bilgiyi alma konusunda o derece istekli ve dinamik olmamızı gerektiriyor.

Umarım yardımcı olabilmişimdir kariyeriniz de başarılar dilerim 🙂

 

Yorum Ekle

Tavsiyeni yaz

Tavsiyenizi yayınlayarak KariyerSor'un Şartlar ve Gizlilik altında belirttiği maddeleri kabul ediyorsunuz.