Zehra Özdemir Profil Bilgileri
CEO
3331
Kıdeme Göre

Sorular
28

Tavsiyeler
147

 • CEO 24/03/2017, Mülakat & CV.

  Merhaba, öncelikle sorularınızı şöyle değerlendirmek istiyorum,

  1. sorunuz için cevap şu olabilir ; Dijital ürünlerin kullanımını kolaylaştırmak ve akıllı telefon penetrasyonunu arttırmak için mevcut ürünleri gözden geçirirdim. Tüm satılan akıllı telefonlar ile entegre gelecek ve akıllı telefonun özellikle orta yaş ve üzeri kişilerce daha kolay kullanımıni sağlayacak bir arayüz tasarlardim. Bu arayüzün içerisine turkcell in dijital ürünlerini de koyardım. Ayrıca mevcut ürünleri sadeleştirmek ve kullanımıni kolaylaştirmak için çalışma yapardım. Her üründe aksiyon gerçeklestirmek için harcanan zamanı ve adım sayısını ölçümlerdim ve teknolojiye uzak olan kişilerin bile kolayca bu ürünleri kullanmasını saglardim.
  2. sorunuz için ise cevap şu olabilir ; Turkcell uygulamalar marketini tasarlar ve hayata geçirirdim. Açık kaynaklı olacak bu uygulama pazar yeri sayesinde, tüm müşterilerin turkcell uygulamalarına kolayca ulaşmasını saglardim. Bu marketi açık kaynakli yaparak, Türkiye’nin genç geliştiricilerini ve teknoloji şirketlerini de desteklerdim. Hem yeni fikir ve kaynaklara en ucuz şekilde ulaşarak kendi uygulama havuzumu genişletir ve müşteriye sunar, hem de bu yeni uygulamalara 30 milyonluk müşteri havuzumu açarak kar etmeyi hedeflerdim. Ayrıca bu market sayesinde kullanıcıların data kullanımıni arttırır ve gelir yaratırdim. 

  Umarım yardımcı olabilmişimdir kariyeriniz de başarılar dilerim iyi çalışmalar 🙂

  • 1143 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 1 Takdir
 • CEO 02/12/2016, Mülakat & CV.

  Kibar Holding de mülakat deneyimim olmuştu bunu sizinle paylaşmak istiyorum. Önce aranarak gruba bağlı şirketlerden biri için görüşme talebi iletildi. Holding bünyesindeki İnsan Kaynakları uzmanıyla görüştükten 2-3 gün sonra departman müdürüyle görüşme gerçekleştirildi. 2-3 gün sonra gruba bağlı diğer bir şirket için departman müdürüyle görüşme gerçekleştirildi. İlk görüşme gerçekleştirildikten 1 hafta-10 gün sonra, ilk görüştüğüm şirket için teklif yapıldı.Mülakatta özellikle bana tecrübelerim hakkında sorular sordular ve yabancı dil yeterlilik testi hakkında sorular soruldu. Umarım yardımcı olabilmişimdir kariyerinde başarılar dilerim 🙂

  • 1529 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 1 Takdir
 • CEO 06/11/2016, Maaşlar.

  Haftada 45 saat 1 gün hafta sonu cumartesı yogun olur ama pazar gunlerı belkı ızın kullanablrsiniz ama cumartesı pazar kapalı olmadıgı ıcın bazen ıkı gunde de calismak zorunda kalabilirsiniz.
  Mağaza mudurunun ızınlı oldugu gun ac kapa çalısırsınız.
  Bayram yılbası sevgılıler gunu resmi tatilleri unutun en cok o zaman yoğun olur ve izin kullanmanıza izin vermezler.
  Umarım yardımcı olabilmişimdir kariyerinde başarılar dilerim ?

  • 838 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 1 Takdir
 • CEO 04/10/2016, Maaşlar.

  Merhaba , Eren Holding’te yeni mezun planlama mühendislerinin maaşları 1400-2150 TL arasında değişmektedir.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir kariyerin de başarılar dilerim 🙂

  • 1084 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 2 Takdir
 • CEO 08/09/2016, Maaşlar.

  Merhaba,
  Sorunuz üzerine kısa bir araştırma yaptım ve elde ettiğim sonuçları sentezleyerek sizinle paylaşmak istiyorum maaşları öncelikle 1850-2450 TL arası değişmektedir ve yan haklari ise ;

  Kibar Holding A.Ş
  İnsan Kaynakları

  İnsan Kaynakları Politikası
  İşe Alım Süreçleri
  Performans Yönetim Sistemi
  Eğitim ve Gelişim Sistemi
  Kariyer Yönetimi
  Ücret ve Yan Haklar
  Başvuru

  Ücret ve Yan Haklar
  Kibar Holding’ te hem çalışanın yetkinliklerini hem de yaptığı işin şirkete olan katkısını, zorluk derecesini ve sorumluluk seviyesini değerlendiren ücretlendirme sistemi esas alınmıştır.
  Kibar Holding’ de, uzman ve üstü seviyelerdeki çalışanlar için HAY danışmanlığında bir iş değerleme ve kademelendirme çalışması yapılmıştır. Ücret Politikaları ise her yıl ücret araştırmaları ile yeniden gözden geçirilir.
  Aylık ücretli çalışanlarımıza yılda bir defa, Saatlik ücretli çalışanlarımıza ise hizmet verdikleri sektör uygulamaları doğrultusunda bir veya iki defa ücret değerlendirmesi yapılmaktadır.

  Ücret Dışı Olanaklar Primler, Şirket performansının olumlu olduğu dönemlerde kişisel performansa bağlı prim sistemi uygulanmaktadır.

  Ödüller, Kibar Holding`te Grup şirketleri bazında çeşitlilik gösteren tanıma ve takdir sistemleri uygulanmaktadır.

  Sosyal Yardımlar, Kibar Holding`te çalışanlar şirket bazında farklılık gösteren imkanlardan faydalanılmaktadır.

  Servis Olanağı, Kibar Holding şirketlerinin lokasyonları için çeşitli semtlerden hareket eden servisleri bulunmaktadır. Fazla mesai yapan çalışanlar için mesaiden sonra da belli saatlerde servis hizmeti sağlanmaktadır.

  Sağlık Olanağı, Özel Sağlık Sigortası Kibar Holding şirketlerinde bulundukları sektör doğrultusunda farklı politika ve limitlerle uygulanmaktadır.
  Umarım yardımcı olabilmişimdir.Kariyeriniz de başarılar dilerim 🙂

  • 868 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 1 Takdir
 • CEO 04/09/2016, Eğitim & Gelişim.

  Merhaba,

  Bence programcılar(yazılımcılar) iki kısımdan oluşuyor. İlk grup, programcılığı programcılık için yapanlar grubu. Bu gruptaki kişiler, sırf eğlence olsun diye program yazan, farklı ve yeni şeyler denemeye yatkın kişilerdir. Diğer grup ise, programcılığı bir araç olarak kullanan ve programcılık aracılığıyla bir işini halletmesi gereken kişilerdir. Bunlara örnek olarak, bilimsel amaçlarla programcılık yapanları verebiliriz. Bu yazı ilk gruba yönelik olacak.

  Sahip olmanız gerektiğini düşündüğüm şeyler, yetenek, merak, zaman ve İngilizce. Kendinizi geliştirme adına önereceğim adımlar ise, algoritma ve veri yapıları öğrenmek, assembly kullanarak ufak yazılımlar geliştirmek, küçük bir programlama dili geliştirmek, farklı paradigmalardan diller öğrenmek, başkalarının yazdığı kodları okumak ve sosyal olmak gibi adımlar olacak. Son olarak da, olmuyorsa zorlamayın diyeceğim.

  Yetenek

  Ne yalan söyleyeyim, bana göre yetenek bu işin önemli bir parçası. Bir programlama dili öğrenmek ve bunu kullanarak bazı programla geliştirmek için çok fazla yeteneğe ihtiyacınız yok tabi ki, ama bana sorarsanız, bu konuda yol almak için yetenek önemli bir faktör. Şöyle düşünün, neredeyse herkes şarkı söyleyebiliyor değil mi? Ancak, herkesin iyi bir şarkıcı olmasını bekleyemeyiz. Bence, programcılık konusunun da bundan bir farkı yok. Herkes program yazabilir, ama herkesin iyi bir yazılımcı olmasını bekleyemeyiz.

  Bence programcılık, matematik, dil, sistemli düşünce, sembollerle ve soyut düşünebilme gibi alanlarda yetenekli olmayı gerektiriyor. Aslına bakarsanız, programcılığın teorik kısmının, matematikten pek bir farkı yok. Dolayısıyla, iyi bir programcı olabilmek için, bu alanlarda iyi bir kavrama gücü gerektirdiğini düşünüyorum.

  Merak

  Merak iyi bir programcı olmak için sahip olmanız gereken bir özellik, çünkü, sizi araştırmaya ve kurcalamaya itecek olan güç, bu merak unsuru olacak. Yukarıda bahsi geçen yeteneklere sahip olsanız da, eğer bu konuda bir merakınız yoksa, programcılık sizi heyecanlandırmıyor ise, bu konuda fazla bir yol katedemezsiniz.

  Meraklı olmadan, saatlerce gcc belgerini kim okur ki? Ya da, oturup yeni bir programlama dili öğrenmeye kalkar. Programcılık alanında sizi iteleyebilecek tek şey meraktır. O yüzden, inancım şu ki, para karşılığı bu işle uğraşan kişiler, bu işi merak ve ilgisinden yapan kişiler kadar yol alamazlar. Yanlış anlaşılmasın, meraklı kişilerin bu alanda para kazanmasından bahsetmiyorum. Programcılık konusunda meraklı olmayıp, sırf parası için (veya hacker olmak için :/) programcılık yapanlardan bahsediyorum. Meraklı olan kişiler, iş dışı saatlerde de kendileri için kod yazarlar, farklı şeyler denerler, kendilerini sürekli bir adım ileriye götürürler. O yüzden, iyi bir yazılımcı olmak için, meraklı olmanız gerekir.

  Zaman

  Programcılıkta ilerlemek için zamana ihtiyacınız olacak, hem de çok zamana. Özellikle, asıl işiniz programcılık değilse, boş vakitlerinizi iyi değerlendirmeniz, ve doğru şekilde kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bu alanda pratik yapılması ve öğrenilmesi gereken o kadar çok şey var ki, tüm ömrünüzü adayan biri bile, tümünü öğrenemez.

  İngilizce

  İngilizce öğrenmek önemli, çünkü, bu işin kaynağı İngilizce. Evet, internette Türkçe kaynaklar var ama bunlar İngilizce kaynaklarla kıyaslanamaz. Programların ve kütüphanelerin orjinal belgeri, mail grupları, kullanıcı blogları hep ingilizce. Eğer Türkçe kaynaklara bağımlı kalırsanız, ne kadar yetenekli ve meraklı olursanız olun, kısıtlanacak ve kendinizi geliştirmek için gerekli kaynaklara ulaşamayacaksınız. O yüzden, Türkçe konuşan programcılar için İngilizce iletişim kurabilme yeteneği bir zorunluluk.

  Algoritma ve veri yapısı

  Öncelikle, programlama dili bilmek ile proglamlama bilmek arasındaki farkı idrak etmeniz gerekiyor. Programlama dili bilmek, Türkçe bilmeye benzetilirse, programlama bilmek, konuşacak konularınızın olmasına benzetilebilir. Eğer konuşacak birşeyiniz yoksa, bir dili bilmenin ne önemi var? Programlama bilmek, bir dili öğrendiğinizde onu etkin kullanabilmenin en önemli unsurudur.

  İşte bu yüzden, özellikle programcılık maceranızın başlarında, ilk öğrendiğiniz dil ile birlikte, algoritmalar ve veri yapıları konusunda bilgi ve deneyim kazanmalısınız. Yalnız, tüm algoritmaları ezbere bilmelisiniz demiyorum, ama algorimalar ve veri yapılarınız konusunda fikir sahibi olmalısınız. Yukarıdaki benzetmenin üzerinden gidersek, algoritma ve veri yapılarını öğrenmek, kompozisyon yazmayı veya düzgün cümle kurmayı öğrenmeye benzetilebilir.

  Algoritma ve veri yapıları öğrenirken, bu algoritmaları koda döküp test etmek isterseniz, kullanacağınız dil olarak C öneririm. Python’u ise bu konuda özellikle önermiyorum, çünkü Python’daki veri yapıları, öğrenme aşamasında, sizin için gereğinden fazlasını yapıyor.

  Assembly kullanarak küçük bir program yazın

  Assembly dilinde ufak tefek şeyler yazdığım sıralarda, kendimi matrix’i çözen neo gibi hissetmiştim. Assembly dilinde küçük bir program yazmak, programcılığın somut kısımlarına hakimiyetinizi oldukça geliştirecek, ufkunuzu açacak bir deneyim olabilir. Kaportanın içine girecek, işlemcinin nasıl çalıştığını, makine kodlarının nasıl şeyler olduğunu, işlemcinin 32 bit olması ile 64 bit olması arasında ne fark olduğunu çözeceksiniz. Assembly dilinde yazılabilecek proje önerisi olarak, linux’deki cat komutu, veya wc komutu verilebilir.

  Yalnız, program yazmak için assembly dili kullanın demiyorum, assembly dilinde birkaç ufak tefek şey yazın diyorum. Yoksa, gündelik hayatta kullanmak için assembly öğrenilmez.

  Küçük bir programlama dili geliştirin

  Çok matrak veya yeni birşey olmasına gerek yok ama küçük bir programlama dili geliştirmenin size çok faydası olacağına inanıyorum. Böylece, derleyicilerin nasıl çalıştığını, programlama dillerinin nasıl işlediğini iyice içinize sindirebilirsiniz. Bu size, programlama konusunda çok farklı bir deneyim kazandıracaktır. Bir nevi, işin mutfağına girmiş olacaksınız.

  Farklı paradigmalara sahip diller öğrenin

  Farklı paradigmaların, farklı hayat görüşleri var. Eğer farklı paradigmalara ait diller öğrenirseniz, programcılığa bakış açınızı genişletebilirsiniz. Önerilerim;

  • C: Prosedürel, low-level ve linux sistem programcılığı konusunda yaygın kullanılan bir dil. Ayrıca, algoritma ve veri yapıları çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.
  • Java: Kullanım alanı yaygın olan, tam anlamıyla bir nesne tabanlı programlama dili. C’ye nazaran daha üst seviye veri yapıları, garbage-collection ve exception-handling özellikleri olan bir dil. Bu dil benim çok hoşuma gitmedi, ama öğrenmenin eğitsel bir değeri var. Design Patterns öğrenirken de kullanılabilir.
  • Haskell: Saf fonksiyonel, kafanızı zonklatacak bir dil. Paralel işlem özelliği dilin içine işlenmiş. Yaklaşık 4-5 gün uğraştıktan sonra, devam edemeyip bıraktım. (Ahh o monadlar yok mu!) Ama, bu uğraştan sonra Python kodlarım bir hayli güzelleşti. Bu arada, Python’un bazı özellikleriniHaskell’den arakladığını biliyor muydunuz?
  • Python: Duck-Typing

  Başkalarının yazdığı kodları okuyun

  Bu da çok önemli bir adım. Her zaman sizden daha iyi programcılar olacaktır. Bu programcıların kodları sizinkinden daha iyi olacaktır. Bunların yazdılarını okuyarak, problemlere yaklaşmak için alternatif yollar, bazı ipuçları, kısa yollar gibi şeyler öğrenirsiniz. Hatta, bir projeye destekçi olarak katılırsanız, o proje’nin kodlarını okumanız gerekeceğinden, kendinizi bu şekilde de geliştirebilirsiniz.

  Sosyal olun

  Programcılık konusunda birşeyler yapmak istiyorsanız, sizin gibi düşünen insanlarla bir araya gelin. Gerek forumlarda olsun, gerek yüzyüze olsun, iletişim halinde olun. Böylece hem fikir alışverişinde bulunabilir, hem de bu camia’da olup bitenlerden haberdar olabilirsiniz. Eğer okuduğunuz okulda ilgili klüpler varsa katılabilirsiniz. Mail gruplarına katılın, bug-report yapın, bir github deponuz olsun, bir blog yazın, twitter’dan ilgili kişileri takip edin. Ne şekilde olursa olsun, programcılık camiasıyla bir şekilde iletişim halinde olun.

  Olmuyorsa zorlamayın

  İlk başta ta belirttiğim gibi, herkes programcı olacak diye birşey yok. Eğer, 2-3 senelik çabalarınızdan sonra, çok mesafe kat edemediğinizi veya programcılığın size göre olmadığını düşünürseniz, anlamsız yere zorlamayın. Kendi kişiliğinize ve kabiliyetlerinize daha uygun bir alanda kendinizi geliştirmeye çalışın derim.

  Sonuç Olarak

  Programcılık uzun bir yol, ama aynı zamanda çok keyifli ve karşılığını alacağınız bir uğraş. Umarım yardımcı olabilmişimdir kariyer hayatınız da başarılar dilerim 🙂

   

  • 737 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 1 Takdir
 • Merhaba arkadaşım , sorunla ilgili bir arkadaşımın anısı geldi aklıma o da şuan uygulama görevlisi olarak çalışıyor.Soruna gelecek olursak bildiğim kadarıyla Opet Marka uygulama görevlisi maaşı 2150-2250 arasında değişmektedir.Yanlış hatırlamıyorsam arkadaşım da o kadar para alıyor. Umarım yardımım dokunmuştur , kariyer hayatın da başarılar dilerim 🙂

  This answer accepted by Kayaa. 27/07/2016 10 Performans puanı eklendi...

  • 3241 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 0 Takdir
 • Merhaba arkadaşım , üniversite de bir arkadaşım da sosyoloji okuyordu ve çok memnundu şuan da iyi bir kariyeri var öncelikle bilmeyenler içinde sorunun cevabı olarak sosyoloji bölümünü ve iş imkanlarını ;

  Sosyolog, insan toplulukları ve toplumsal kurumlar, bunların kökeni, gelişmesi, işlevi ve birbirleriyle ilişkileri, bu ilişkileri belirleyen ilke ve kurallar ile toplumsal sorunlar ve çözüm yolları konularında araştırmalar yapan, araştırma sonucunda edinilen bulguları yorumlayan ve önerilerde bulunan kişidir.

  A- GÖREVLER

  – Tarihsel belgeleri inceleyerek, gözlem ve görüşme gibi yöntemleri kullanarak; insan topluluklarının kökenini, gelişmesini, yaşayış tarzını ve sosyal ilişkilerini araştırır, çevreye, sosyal geleneklere, aile, din, eğitim gibi sosyal kurumlar ve diğer sosyal olaylara ilişkin bilimsel bilgiler toplar,
  – Edinilen verileri ve sonuçları, istatistiksel olarak değerlendirir ve yorumlar,
  – Toplumsal sorunları saptar, bilimsel sonuçlar çerçevesinde çözüm önerilerinde -bulunur,
  – Bilimsel sonuçlar ile sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin eğitimciler, yasa koyucular, planlama uzmanları ve sosyal sorunların çözümüyle uğraşan meslek elemanlarına, kurum ve kuruluşlara ulaşmasını sağlar, sonuçlarını izler.

  KULLANILAN ALET
  VE MALZEMELER

  – Görüşme ve anket formları, tarihi belgeler, toplumsal olaylar ve sosyal kurumlarla ilgili olarak yapılan araştırma ve incelemelerin yer aldığı basılı kaynaklar, gözlem ve araştırma raporları gibi dokümanlar,
  – İstatistik tabloları ve çeşitli büro malzemeleri ile hesap makinesi, bilgisayar.

  B- MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Sosyolog olmak isteyenlerin;
  – Normalin üstünde akademik yetenek düzeyine,
  – Sözel akıl yürütme yeteneğine sahip,
  – Toplumsal olaylara meraklı,
  – Araştırma ve inceleme yapmaktan hoşlanan,
  – Olaylar arasında bağlantılar kurabilen,
  – Başkaları ile iyi iletişim kurabilen
  kimseler olmaları gerekir.

  C- ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Sosyologlar gözlem ve incelemelerini alanda, elde ettikleri bulguların değerlendirmesini büroda yaparlar. Çalışmalarında insanlarla etkileşim halindedirler. Sayısal bulgularını bilgisayar yolu ile değerlendirirler.

  D- MESLEK EĞİTİMİ

  MESLEK EĞİTİMİNİN
  VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin Eğitimi; Edebiyat ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin Sosyoloji
  Bölümlerinde verilmektedir.

  ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
  OLUNMASI GEREKEN DERSLER

  – Psikoloji, Sosyoloji, Matematik, Mantık, Felsefe, Tarih, Coğrafya, Türkçe derslerinde başarılı olması gerekmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE
  GİRİŞ KOŞULLAR

  Mesleğin eğitimine girebilmek için,
  – Lise veya dengi okul mezunu olmak,
  – Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Sosyoloji” lisans programı için yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-2)” puan almak,
  – Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda Sosyoloji lisans programı ile ilgili bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
  Bu yükseköğretim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin “Sosyal Bilimler, Edebiyat, Sosyal Bilimler ve Edebiyat, Dil ve Edebiyat, Genel Kültür, Türkçe- Matematik, Sınıf Öğretmenliği” Alan/Kol/Bölümleri ile “Öğretmen Okulu ve Köy Enstitüsü” mezunları ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sınavı sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedir.
  Ancak kendi alan/kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğretim programlarını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır.
  Sosyal Bilimler, Sosyal Hizmet Ön Lisans programlarından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girerek başarılı olmaları halinde “Sosyoloji” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

  EĞİTİMİN SÜRESİ
  VE İÇERİĞİ

  Meslek eğitim süresi 4 yıldır.
  Eğitim süresince; Türk Dili ve Edebiyatı, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil gibi genel kültür derslerinin yanı sıra eğitimin;
  1. yılında; Kurumlar Sosyolojisi, Sosyolojiye Giriş, Küçük Gruplar Sosyolojisi, Türk Sosyoloji Literatürü,
  2. yılında; Sosyal Bilimler Metodolojisi, Türkiye’nin Toplumsal yapısı, Aile Sosyolojisi, Sosyoloji Tarihi, Türkiye Sosyoloji Tarihi ve Araştırmaları,
  3. yılında; Sosyal Tabakalaşma, Kent Sosyolojisi, Sosyal Bünye ve Makro Ekonomi, Ekonomik Sosyoloji, Organizasyon Prensipleri, Hukuk ve Suç Sosyolojisi, Sosyoloji Tarihi, Sosyoloji Semineri ve Araştırmaları,
  4. yılında; Özel Öğretim Yöntemleri, Değişim Sosyolojisi, Sosyolojide Yöntem ve Tartışmaları, Türk Sosyologları ve Eserleri, Endüstri Sosyolojisi, Bilgi Sosyolojisi, Çağdaş Sosyoloji Teorileri, Sanat Sosyolojisi gibi meslek dersleri ile Psikoloji, Felsefe ve Sosyal Antropoloji alanlarının temel derslerini alırlar.

  EĞİTİM SONUNDA ALINAN
  BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

  4 yıllık eğitimi bitirenler, “Lisans Diploması” ve “Sosyolog” ünvanını alırlar.

  E- ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Sosyologlar, Devlet Planlama Teşkilatı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Köy İşleri Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gibi kamu kuruluşları ile özel sektör kurum ve kuruluşlarının ilgili birimlerinde ve yayın kuruluşlarında çalışabilmektedirler. Bu meslekte çalışan bayanların oranı fazladır. Özellikle, sosyolog olarak iş bulma olanakları oldukça sınırlıdır.
  Sosyologlar, eğitimleri süresince edindikleri bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarını, herhangi bir işsizlik durumunda halkla ilişkiler ve tanıtım alanlarındaki araştırma çalışmalarına yönlendirebilirler. Ayrıca insan kaynakları faaliyetleri ile de ilgilenirler.
  Ülkemizde, sosyal bilimler alanında daha çok, gelişmiş ülkelerin bulgularından yararlanma yoluna gidilmiş, ülkemiz için, çok sınırlı düzeydeki araştırma ve çalışmalarla yetinilmiştir. Ancak, Türkiye gibi çok hızlı bir toplumsal değişme ve gelişme sürecinde bulunan bir ülkede, toplum planlaması ve yapılan hizmetlerin sonuçlarının izlenmesi için, sosyologların çalışmalarına gereksinim olduğu anlaşılmıştır. Bu gereksinim çerçevesinde, çok yönlü mesleki gelişmelerin söz konusu olacağı ve ayrıca, verilerin istatistiksel olarak düzenlenmesinde bilgisayar kullanımının yaygınlaşacağı düşünülmektedir.
  Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/ açılacak olan Ortaöğretim alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlayan sosyoloji mezunları öğretmenlik yapabilirler.

  F- EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

  EĞİTİM SÜRESİNCE

  Öğrenciler, eğitimleri süresince çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burslardan faydalanma olanaklarına sahiptirler. (Kredi ve Yurtlar Kurumu vb.)

  EĞİTİM SONRASI

  Fen-Edebiyat ve Edebiyat Fakülteleri Sosyoloji Bölümü mezunları işe ilk başladıklarında, kamu sektörüne ait kurum ve kuruluşlarda çalışmaları halinde, Devlet Memurları Kanunu a dayanılarak Hükümet tarafından belirlenen ücreti (asgari ücretin yaklaşık iki katı), özel sektör kurum ve kuruluşlarında ise asgari ücretin yaklaşık üç katı ücreti alabilmektedirler. Uzmanlık alanları, işteki pozisyonları ve işletmenin yapısına göre bu ücrette artış olabilmektedir.

  G- MESLEKTE İLERLEME

  Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler.
  Sosyologlar, Genel Sosyoloji, Kurumlar Sosyolojisi, Uygulamalı Sosyoloji veya Sosyometri alanlarından birinde çalışmalarına ağırlık verebilirler. Aile, suçluluk, nüfus bilimi, endüstri ve tarım sorunları, köy-kent yerleşimi, sosyal ekoloji, siyaset ve hukuk sosyolojisi gibi konularda uzmanlaşabilirler.
  Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda, uzman, danışman ve araştırmacı kadrolarında veya yönetici kademelerinde yer alabilirler.

  BENZER MESLEKLER

  – Sosyal Psikolog,
  – Sosyal Antropolog,
  – Sosyal Çalışmacı.

  I- YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

  – Meslek elemanları,
  – 2006 Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Kılavuzu,
  – ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu – 2005
  – ÖSYM Üniversiteler Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi – 2000
  – Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2005 Kılavuzu,
  – Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar İle Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslar” 12/07/2004 tarih ve 119 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı
  – Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlardır.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir arkadaşım kariyer hayatında da başarılar dilerim 🙂

  • 1116 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 0 Takdir
 • CEO 04/07/2016, Maaşlar.

  Merhabalar efendim, iyi günler ve iyi bayramlar dilerim öncelikle 🙂 Şimdi ise sorunuza gelecek olursak Markafoni de çalışa hayati geçirmiş arkadaşlarım var onlardan öğrendiğim kadariyla kategori asistani ve kategori yöneticisi maaslari 2300-2800 arasi değişmektedir.
  Umarım yardımci olabilmişimdir kariyer hayatinizda başarılar dilerim 🙂

  • 2170 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 0 Takdir
 • Merhaba Umut Bey, sorunuz ile ilgili bir araştırma yaptım ve elde ettiğim sonuçları paylaşmak istiyorum ;
  İnovatif, özgür, gelişim fırsatlarıyla dolu ve teknolojiyi keşfedebileceğiniz sıra dışı program”GNCYTNK” ye katılmak isteyen adayları interaktif, eğlenceli ve farklı bir işe alım süreci bekliyor. GNCYTNK ile Turkcell Grup bünyesinde TAM ZAMANLI ÇALIŞMA ve STAJ fırsatları siz genç yetenekleri bekliyor.

  “GNCYTNK” markası ile yürütülen Turkcell Genç Yetenek Programı’yla Turkcell’in geleceğini oluşturmakta önemli rol oynayacak en iyi genç yetenekleri Turkcell ailesine kazandırmayı ve profesyonel hayata bir adım önde ve doğru bir rehberlikle başlamalarını hedefliyor.

  GNCYTNK ile Türkiye’nin en yetenekli gençlerine 22 yıldır iletişim sektörüne yön veren, yeni teknolojilerle geleceği şekillendiren Turkcell’de TAM ZAMANLI çalışma fırsatı sağlıyorlar. Üniversite öğrencilerimizin 6 hafta süren YAZ STAJIYLA profesyonel yaşamla tanışmanızı sağlıyor, teknoloji sektöründeki iş alanları ve pozisyonlar hakkında bilgi edinmelerini hedefliyor.
  Başvuru aşamasından, değerlendirme aşamasına, oryantasyon aşamasından, işe alım sürecine kadar sizin ihtiyaçlarınız ön görülerek hazırlanan GNCYTNK geleceğinize yatırım yapmanızı sağlayacak bir genç yetenek yönetimi programıdır.

  GNCYTNK;
  Üniversitelerin 4. sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, yeni mezunlar ile 1 yıl iş deneyimi olan gençlere yeteneklerini geliştirebilecekleri TAM ZAMANLI ÇALIŞMA fırsatı sunuyor.
  Üniversitelerin 3. sınıf öğrencileri içinse Temmuz- Ekim ayları arasında Turkcell Grup bünyesinde 6 hafta süresince STAJ yapma imkanı sağlamaktadır.
  Umarım yardımcı olabilmişimdir Umut Bey kariyer hayatinizda da başarılar dilerim 🙂

  • 7196 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 0 Takdir
 • Merhaba Kerim Bey, ben kısa bir süreliğine insan kaynaklarında çalıştım ve size bazi bilgiler vermek istiyorum,
  İnsan Kaynakları ne iş yapar?
  İnsan Kaynakları nelerden sorumlu? Aslında birçok fonksiyondan sorumludur, bunlar işe alım, bordrolama, eğitim, kariyer yönetimi gibidir. Şimdi diğerleri pek aklıma gelmedi. Neler yapıyor, dediğimiz gibi aslında işe alım görüşmelerinde bir pozisyonunuz vardır, ilan çıkarsınız başvuruları alır adaylarla görüşürsünüz. Uygun olan profildeki kişilerin seçimlerini yaparak yerleştirilmelerini sağlarsınız.

  Bu iş için gereken özellikler nelerdir?
  Aslında baktığınızda her mesleğin ortak birçok alanı var. Şimdi baktığınızda iletişim, takım çalışması, planlama, organizasyon. Bunlar olmazsa olmuyor birçok pozisyonda. Bunlar aslında İnsan kaynakları alanında birer vazgeçilmez kriterdir. Buna ek olarak ne diyebiliriz, insanı sevmesi lazım. En önemli kriterlerden biri o çünkü sürekli onunla iletişim halindesiniz. Eğer böyle bir şeyi sevmiyorsanız yapamazsınız.

  Bu işin olumsuz yanları nelerdir?
  Şöyle düşünmek lazım, şimdi tabi firmanın yüzü sizsiniz. Eğer kişi firmayı tanıyacaksa sizinle tanıyor. Dolayısıyla güler yüzünüzü eksik etmemeniz lazım. Her gelen soruyu ya da her gelen talebi sabırla ve güler yüzle karşılamak lazım. Bunu her zaman yapması zor olabiliyor kişilerin. Bir de monoton bir iş, rutin bir iş. Bordro da olsa işe alım da olsa eğitim de olsa yapacaklarınız bellidir, günlük planlarınız vardır, aylık haftalık, dakikanız bile planlanmıştır. Bu rutinin dışına pek çıkamıyorsunuz. Birkaç sene sonra sıkılmaya başlayabiliyorsunuz. Şimdi işe alım görüşmelerini yapıyoruz ama işten çıkış görüşmelerini de biz yapıyoruz. Dolayısıyla en zor gelen kısım o oluyor insan kaynakları ekibinde çalışan kişilere. Belki çok yakın arkadaşınız, dostunuz ama onun işten çıkması için gerekli görüşmeyi sizin yapmanız gerekebiliyor. Bu da dediğim gibi en zor yönlerinden bir tanesi.

  Şu an üniversitede olsaydınız?
  Hayata biraz erken atıldım o yüzden diyorum ki keşke birazcık daha aslında bilinçli bazı şeyleri yapsaymışım. Şu anda da birçok arkadaşımız aslında bununla ilgili sıkıntı yaşıyor. Yani üniversiteye gireyim de ne olursa olsun gibi bir yaklaşım var ben onu çok savunmuyorum. Gerçekten bir hedef koysunlar ve o hedefi gerçekleştirmeye çalışsınlar. O zaman daha mutlu olacaklar çünkü bir de şöyle düşünmek lazım, biz belki hadi 25 yaşı diyelim mezun olacak sonrasında bayanlarda 55, erkeklerde 65 yaşına kadar çalışması gerekecek. Dolayısıyla seveceği bir işi yapması çok önemli. O kadar yıl boyunca çalışacak, çalışacağı içinde o kendine seçtiği mesleği iyi bir şey seçsin ki mutlu çalışsın. Günümüzün çoğu vaktini orada geçiriyoruz çünkü mutsuzsa hayat çekilmez olacak. İyi ki yapmışım dediğim şey ise mezun olur olmaz yurtdışına çıktım ben. Bir iki buçuk sene yurtdışında kaldım. En güzel deneyimlerden bir tanesiydi.

  Bu işi nasıl seçtiniz?
  İletişim kurmayı seviyorum daha önce de çağrı merkezinde görev yapmıştım, bizim firmamız çağrı merkezi sektöründe görev yapıyor. İş görüşmesine gittiğin zaman tabi tanıştığınız o insanlar, temsil yetenekleri, size karşı yaklaşımları aslında birazcık daha bu konuyu tetikledi benim için. Ben de hep öyle bir hedef koydum kendime. Birazcık da tabi çalıştığım lokasyonda böyle fırsatlar, imkanlar oluştu. Yani yine aslında aynı firmada devam ettim ben başvurularım sonucunda bu pozisyonda çalışmaya başladım.

  İşinizle ilgili size ilham veren şeyler?
  Aslında ben çalışanlarımızdan çok ilham alıyorum. Tabii ki onlar işte bir takım istekler, taleplerle gelebiliyorlar ya da şikayetleri olabiliyor ama çözümleri olmayabiliyor. Sonuçta siz bunu oluşturacaksınız. Dolayısıyla onların verdiği şeyler bize ilham veriyor ve o konuda çalışmalar yapmaya başlıyoruz. Bu da bizim için önemli bir nokta çünkü siz de aslında o işleyişin biraz dışına çıkmış oluyorsunuz ve neler yapabileceğinizi görüyorsunuz. Siz de aslında kendinizi görmüş oluyorsunuz o noktada. Bu yüzden çalışanlar önemli ilham kaynakları oluyor bizim için.

  Yeni mezun bir adayda hangi özellikleri ararsınız?
  Bugün bile en küçük internet sitesini açsalar ne yapmaları gerektiğiyle ilgili çok detaylı bilgiler mevcut. Ama hala birçok kişi görüşmeye gideceği firmayı bilmiyor, sektörünüzü bilmiyorum gibi yaklaşımlar olabiliyor. Bu tabi çok bir üniversite öğrencisinin ya da yeni mezun olmuşun yapmaması gereken bir durum. Eğer pozisyonlara gerçekten ilgili değilse bunu zaten görüşmede yansıtıyor kişi verdiği cevaplarla, vücut diliyle bunu çok net anlayabiliyorsunuz.
  Umarım yardımci olabilmişimdir Kerim bey kariyer hayatinizda başarılar dilerim 🙂

  • 2984 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 1 Takdir
 • Merhabalar Bilge Hanım , sorularınızı KariyerSor’a yönelterek çok doğru bir tercih yaptınız. Sorunuz dikkatimi çekti ve size yardımcı olmak istedim.Hüseyin Bey ‘ in yorumunu okudum gayet açıklayıcı fakat mülakatlardan bahsetmemiş.Bende mülakat konusuna değinmek istiyorum ;

  Mülakat süreci 3 kısımdan oluşuyor. İlk görüşmede insan kaynaklarından bir yetkili ile ellerindeki CV’iniz üzerinden sohbet ediliyor İkinci görüşmede çalışacağınız departmanın müdürü ile yabancı dil üzerine mülakat yapıyorsunuz. Son görüşmede ise genel müdür tarafından kısa bir mülakata alınıyorsunuz ve ardından işe başlamanız için gerekli olan evrakları temin etmeniz için 1 hafta süre verilmektedir .

  Umarım yardımcı olabilmişimdir Bilge Hanım.Kariyer hayatınız da başarılar dilerim 🙂

  • 6862 Gösterim
  • 2 Tavsiye
  • 2 Takdir
 • LC Waikiki’de Test Teknikerlere 1500 lira maaş ödenmektedir.

  • 4354 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 1 Takdir
 • Yöneticilerin aylık gelirleri 4000 liranın üzerindedir.

  • 3605 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 0 Takdir
  • 4662 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 0 Takdir
 • CEO 27/02/2016, Maaşlar.

  Bimeks’te Satış Danışmanları 1600 lira maaş alıyor.

  • 4323 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 0 Takdir
  • 1784 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 0 Takdir
 • Finans Uzmanlarının maaşları ortalama 1750 liradır.

  • 4430 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 0 Takdir
 • Üretim Şefleri ortalama 3000 lira maaş alıyor.

  • 4303 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 0 Takdir
 • Doğuş Otomotiv’de Bilgi Teknolojileri Uzmanları ortalama 4000 liradır.

  • 5428 Gösterim
  • 1 Tavsiye
  • 0 Takdir