Türk hava yolları kabin memurluğu sınavı

Sınava bir defa girip başarılı olamayan tekrar sınava girebiliyor mu acaba?

Yorum Ekle

Merhaba Dilara Hanım, sorunuz dikkatimi çekti bir arkadaşım da aynı durumdaydı ve sınava tekrar girdi başarılı oldu.Tekrar sınava girebilirsiniz sadece önceliğiniz ilkine göre biraz daha arka planda kalıyor. Onun dışında THY kabin memurları adaylari için tavsiyeler vermek istiyorum ;

 

ÖNCE YAZILI SONRA SÖZLÜ MÜLAKAT

THY kabin memurluğu İngilizce sınavı sözlü ve yazılı olarak ikiye olarak ayrılıyor. İlk sınav bilgisayar üzerinden yazılı olarak yapılıyor. Genellikle alım için yapılan sınavların ilk budur. Bu sınav iki bölümden oluşuyor. Cevapları sürükleme, dinledikten sonra cevabı bulma ve görsel resimler…  Öğrenciler bir kere soruyu cevapladıklarında geriye dönme şansları maalesef bulunmuyor.  İlk bölüm için pre-intermediate düzeyinde İngilizce yeterli olabiliyor.  İkinci kısıma geçmek için öğrencilerin minimum 1.2 skor almaları gerekiyor. Fazla hata yapıldığında sistem kapanıyor ve sınav bitmiş oluyor. İkinci kısımda ise zorluk derecesi gittikçe artıyor.

ADAYLARA TÜYOLAR…

Bir sonraki aşamada ise bir kurul karşısında sözlü İngilizce mülakatına giriliyor. Mülakatlar genelde yazılı sınavdan başka bir gün oluyor. Kuruldakiler size günlük hayattan sorular soruşor ve bu sürede sorular sohbet şeklinde adaylara iletiliyor. Buradaki amaç ise söylenenleri anlamanızda yani “Compherension” yeteneğinizde ve sorulara verdiğiniz cevaplarda akıcılık ve gramer olarak düzgünlük şartlarını aramak…  Yazılı sınavı geçen adayların en zorlandıkları yer burası. Bu zamana kadar gramere dayalı bir İngilizce eğitimi almış olan adaylar “speaking” konusunda aynı başarıyı gösteremeyebiliyorlar.

World Of Language Academy Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Temelli, uzun süredir kabin memuru sınavlarına öğrenci hazırladıkları için bu alanda hangi sorular sorulduğunu da az çok tahmin ettiklerini söylüyor ve adayları uyarıyor. Temelli, “Alımlara hazırlananlar için tavsiyemiz, İngilizce konuşma becerilerine yönelik çalışmalar yapmalarıdır. Genelde mülakatta, “Bize kendini tanıtır mısın?, Daha önce hangi işi yapıyordun? Neden ayrıldın? İngilizce’yi nereden öğrendin? Neden kabin memurluğu? Okuduğun bölüm nedir? Neden bu bölümün ile ilgili bir işte çalışmıyorsun?” gibi sorulur sorulmaktadır.  Aileile  ilgili ya da evli iseniz evlilik hakkında sorular en çok sorular arasındadır. Fakat bunun dışında “Çantanı nereden aldın?”, “Hiç Disneyland’a gittin mi?” gibi soruların da sorulduğu bilinmelidir. Önceden ezberlenmiş kalıplarla konuşmak size eksi puan getirecektir.  Kendi cümlelerinizi kurunuz ve anlamadığınız soruları tekrar etmelerini istemekten kaçınmayınız” dedi.

GİYİMİNİZE ÖZEN GÖSTERİN

Pelin Temelli bir de tüyo veriyor kabin memuru adaylarına: “ Yazılı İngilizce sınavı için giyim önemli değilken, mülakatta muhakkak giyiminize özen göstermelisiniz. Unutmayın, İngilizce’niz sınansa bile bir iş görüşmesindesiniz.”

World Of Language Academy olarak sınava yönelik eğitimlerde, gramer eğitiminde THY yazılı sınavına bire bir uygun gramer yapılarını öğrenerek vakitten ve gereksiz gramer bilginden tasarruf edilebildiğini vurgulayan Temelli, “  Listening (dinleme) ve speaking(konuşma) eğitimlerinde ise mülakatlarda sorulan sorulara doğru, akıcı ve istenen cevabı vermenizi sağlıyoruz. Her sene onlarca kabin memuru adaylarını THY’de kariyer sahibi yapan Wola Academy’de bu alanda deneyimli ve başarılı ve onlarca hostes adayının ve de kabin memurunun sınavları başarıyla vermesini sağlayan eğitmenler sayesinde 5 günlük hızlandırılmış veriyoruz. Böylelikle mülakatlarda başarılı olmanıza yardımcı oluyoruz,  iyi bir iş ve  kariyere sahip olmanızı sağlıyoruz” dedi.

İşte THY’nin alacağı Bay ve Bayan Kabin Memuru Adaylarında Aranan Şartlar

Ön Koşullar:

T.C. uyruklu olmak
En az lise veya dengi okul mezunu olmak (Yurtdışında eğitim görmüş adaylar için denklik belgesi ibraz edilmesi zorunludur)
İyi derecede İngilizce bilmek
THY A.O.’nun öngördüğü ilde ikamet etmeyi kabul etmek
01.01.1983 ile 31.12.1990 tarihleri arası doğumlu olmak
Adli sicil kaydı veya adli sicil arşiv kaydı bulunmamak
Erkek adaylar için; askerlik hizmetini tamamlamış veya en az 2 yıl tecil ettirmiş olmak
Sağlık ve Fiziki Koşullar
Bayanlarda 160-180 cm.arası boya sahip olmak
Erkeklerde 170-190 cm.arası boya sahip olmak
Boy ve kilo arasında uygun farklılıkta olmak (Ölçümler THY tarafından veya THY’nin belirleyeceği kurum/kuruluşlarca yapılacaktır)
Sağlık durumu uçuşa müsait olmak (THY’nin yönlendireceği sağlık kurumlarından sağlık durumunun uçuşa uygun olduğuna dair rapor almak)
Daha önce THY A.O. veya diğer havacılık kuruluşlarındaki uçuş görevlerinden disiplinsizlik, sicil yetersizliği veya sağlık nedeniyle ayrılmamış olmak. Umarım yardımcı olabilmişimdir Dilara hanım kariyer hayatinizda da başarılar dilerim 🙂

Yorum Ekle

Tavsiyeni yaz

Tavsiyenizi yayınlayarak KariyerSor'un Şartlar ve Gizlilik altında belirttiği maddeleri kabul ediyorsunuz.