Turist Rehberi olmak istiyorum, hangi eğitimleri almam lazım?

Turist Rehberi  olmak istiyorum, hangi eğitimleri almam lazım, sertifika programları var mı?

Yorum Ekle

Ülke çapındaki kursların süresi en az 6 ay, bölge çapındaki kursların süresi ise en az 3 aydır. Ülke çapındaki kurslarda 6 aylık sürede toplam 240 saat, bölge çapındaki kurslarda 3 aylık sürede 120 saat teorik ders verilir. Ders saatleri resmi tatil günleri dışında o ilde uygulanan mesai saatlerinden sonra en az 45’er dakikalık iki ders saati şeklinde uygulanır.
Ülke çapındaki ve bölge çapındaki kurslarda ders grupları aynıdır. Kurslarda okutulan dersler ve saatleri şöyledir:

Ülke çapında Bölgeçapında

a- Genel Turizm ve Turizm Mevzuatı 25 saat 13 saat
b- Turist Rehberliği Meslek Dersi 20 ” 10 ”
c- Türkiye’nin Turizm Coğrafyası 25 ” 12 ”
d- Arkeolojik Bilgiler 45 ” 22 ”
e- Sanat Tarihi 25 ” 13 ”
f- Mitoloji 20 ” 10 ”
g- Din, Folklor, Sosyoloji 35 ” 18 ”
h- Türk Tarihi 25 ” 12 ”
i- Edebiyat 10 ” 5 ”
j- İlk yardım 10 ” 5 ”

Kurs programındaki teorik derslerin bitiminden sonra ve kurs süresince yurtiçi uygulama gezileri düzenlenir. Ülke çapındaki kurslar en az 30 takvim günü, bölge çapındaki kurslar ise en az 10 takvim günüdür. Bu gezilerin tamamına katılmak zorunludur. Uygulama gezisinin tarihleri, güzergahı ve programı kursun açıldığı Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün Valilikçe uygun görülen teklifi ve Bakanlığın onayı ile belirlenir. Eğitimde verilen derslerin içeriği ile ilgili ayrıntılı bilgi H- Ek Bilgiler bölümünde yer almaktadır.
Uygulama gezisinden sonra yurdun çeşitli yerlerinde bulunan ve Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak çalışan Turizm Danışma Bürolarında bir ay süreyle ücretsiz olarak çalışma zorunluluğu vardır.
Gerek üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olanlar, gerek başka bölümlerden veya liseden mezun olanlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı kursa katılanlar, sonuçta Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı “Turist Rehberliği Sınavı”na katılmak zorundadır. Sınavda başarılı olanlara kokart verilir, vizesi 1 yıldır.

Yorum Ekle

Tavsiyeni yaz

Tavsiyenizi yayınlayarak KariyerSor'un Şartlar ve Gizlilik altında belirttiği maddeleri kabul ediyorsunuz.