Sosyal Girişimcilik bir kariyer olarak görülebilir mi?

sosyal girişimcilik hem anlamlı bir iş sahibi olup hem de topluma olumlu katkı yapmak için bir yöntem midir? Bu konu ile ilgilenen biri var mıdır?

Yorum Ekle

Merhaba efendim, sorunuz ilgimi çekti açıkçası tartışılmaya değer yapıda bir konu , şöyle başlamak istiyorum ; Sosyal girişimcilik bir kariyer olarak görülebilir, fakat bu bakış açısına göre değişiklik gösteren bir meslek halini alır. Farklı  değerlendirmeler yapacak olursak eğer;

Sosyal girişimcilik, sosyal değişim yaratan global bir harekettir. Sosyal girişimcinin oluşturduğu yapı kar amacı güden, kar amacı gütmeyen ya da her ikisini bir arada barındıran bir kuruluş olabilir. Sizi sosyal girişimci yapan ödediğiniz vergilerin durumu değildir. Sosyal girişimcilik, geleneksel girişimciliğin odaklandığı bir problemi inovatif bir yaklaşımla çözerek sosyal bir farkındalık yaratmaktır.

Sosyal girişimci, sosyal konuları tutkulu ve derinlemesine önemseyen, farkındalık yaratmak, problemleri çözmek ve ihtiyaçları karşılamak için inovatif teknikleri kullanan, bu sosyal konuların değişikliği üzerine çalışan kişidir.

Neden sosyal girişimcilik ?

Sosyal medya, crowdfunding ve mobil teknolojiler gibi teknolojik avantajlarla donanımlı kişiler, dünyada gerçek bir değişiklik yaratmak için sosyal girişimci olmayı seçerler. Gerçekten bunu istedikleri için sosyal girişimci olmayı seçerler. Sosyal girişimcilerin bir takım sebeplerden dolayı derin bir tutkuları ve inançları vardır. Bir farklılık, bir değişiklik yaratacak kadar bu fikri önemserler.

Birçok iyi eğitimli, tutkulu, sosyal sorumluluğa sahip insan bu yeteneklerini ödüllendirecek, tatmin edecek bir iş bulamamaktadır. Böyle bir iş bulsalar bile kendilerini tamamlayabilecekleri bir iş tanımı bulmak neredeyse imkansızdır. Hayal ederler ve kendilerine inançları vardır. Doğru seçenekler ve cesaretlendirme yapıldığında gerçekten istedikleri işi yapacaklardır.

Kısaca sosyal girişimciler aslında diğer girişimciler gibidir. Aralarındaki fark; sosyal bir farklılık yaratmak için kendilerini bu işe adayıp adamadıklarıdır.

Nereden başlamalı?

İş, tek bir fikirle başlar. Sizin için önemli olan nedir? Bu konuda ne yapmanız gerekiyor? Tam olarak buradan başlayabilirsiniz. Sizi heyecanlandıran gerçek tutkunuz nedir? Dünyada görmek istediğiniz değişiklik nedir? Sosyal girişimci olarak vizyonunuzu ve dünyadaki değişikliği fark edebilirsiniz.

Sosyal girişimcilik, gerçekten istediğiniz yerde olmadığınızı fark ettiğinizde başlar. Sosyal girişimcilik, aldığınız eğitimin sizi güçlendirmesi ile başlar. Sosyal girişimcilik, dünya çapında neye sahip olmak istediğinize karar verdiğinizde başlar.

Başarılı sosyal girişimciliğin anahtarı, içinizdeki sese kulak vererek kalbinizle beyninizi senkronize edecek yolu bulmakta yatar.

Benim görüşüm budur efendim , umarım yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan herhangi bir soru olursa cevaplamak isterim. Kariyer hayatınızda başarılar dilerim, bir başka soruda görüşmek üzere efendim 🙂

Yorum Ekle

Tavsiyeni yaz

Tavsiyenizi yayınlayarak KariyerSor'un Şartlar ve Gizlilik altında belirttiği maddeleri kabul ediyorsunuz.