Girişimcilik eğitimi alan var mı ?

Merhaba girişimcilik eğitimi almış yada almayı düşünen, nereden almayı düşünüyo ?

Yorum Ekle
Süper Tavsiye

Merhaba Mertcan Bey , sorunuz dikkatimi çekti bu konuyla ilgili daha önceden bir soru cevaplamıştım ve size de yardımcı olmak isterim ;

Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır konusuna başlamadan önce Girişimcilik desteğinden biraz bahsedelim isterseniz. KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltılmış halidir. KOSGEB’in iş hayatına atılmayı düşünen yeni girişimler için 30.000’i geri ödemesiz (hibe), 70.000’i geri ödemeli kredi şeklinde verilen bir destek fonu bulunmaktadır. Fakat bu destekten yararlanabilmek için öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlayarak girişimcilik sertifikası sahibi olmalısınız. Peki bu eğitim neleri içermekte ve bu süreçte hangi adımları izleyeceksiniz?

Girişimcilik Eğitimleri İçin Nereye Başvurmalıyım: Girişimcilik sertifikası almak için tamamlamanız gereken bu eğitimler KOSGEB Hizmet Merkezleri ve KOSGEB’in işbirliği içinde bulunduğu kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenmektedir. Size en yakın hizmet merkezi bilgilerine kosgeb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra uygulamalı girişimcilik sertifikası için eğitimler İŞKUR tarafından da yapılmaktadır. İŞKUR eğitimleri ile ilgili detayları İŞKUR İl Müdürlükleri’nden edinebilirsiniz. Fakat İŞKUR tarafından verilen sertifika programlarına dahil olabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. Bu eğitime katılabilmek için;

  • İŞKUR’a kayıtlı olmak (yani işsiz olmak)
  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Girişimcilik eğitimi programı kapsamında yapılan eğitimlerin aynı modülünden daha önce yararlanmamış olmak
  • İŞKUR bünyesinde verilen ‘iş ve meslek danışmanlığı’ hizmetinden faydalanılarak olumlu görüş almış olmak gerekmektedir.
  • 70 saatlik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitirdikten sonra aldığınız girişimcilik sertifikası, bu destek yürürlükte olduğu müddetçe geçerliliğini korur. Yani girişimcilik sertifikası aldıktan 4 sene sonra bile kurduğunuz bir işletme için eğer hala bu destek devam ediyorsa (uygulama esasları yürürlükte olduğu müddetçe) yeni kurduğunuz bir işletme için bu desteğe başvurabilirsiniz.

Girişimcilik Sertifikası Almak İçin Eğitimi Süreci Nasıl İşler?

Uygulamalı girişimcilik eğitimi 70 saatlik ücretsiz eğitimlerden oluşur. Yaklaşık Olarak 1 ile 1,5 ay arası kadar devam etmektedir.

Eğitim programı 4 ana modülden oluşmaktadır;

Modül 1: Kişinin girişimcilik özelliklerinin teste tabi tutulması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri

Modül 2: İş planı kavramının tanımı ve öğelerini anlama

Modül 3: İş planı içeriğinin pekiştirilmesine yönelik atölye çalışmalarının yapıldığı uygulamalı kısım

Modül 4: İş planının nasıl yazılacağı ve sunulacağının anlatıldığı kısım

Eğitim ana modüllerinin %80’ine devam eden girişimciler katılım belgesi almaya hak kazanır.

Eğitimi tamamlayıp sertifikasını alan girişimci, yasal kuruluşunu yapmış olduğu işletmesi için hazırlayacağı bir ‘iş planı’ ile KOSGEB Hizmet Merkezlerine ‘Yeni Girişimci Desteği’ için başvuru yapmalıdır. Bu iş planının nasıl yapılacağı alınacak olan eğitimde öğrenilmiş olacaktır. Uygun belgelerle başvurusunu tamamlayan girişimcinin başvurusu değerlendirme ve karar kurullarında değerlendirmeye alınır.

Bu eğitimleri tamamlayarak girişimcilik sertifikası almaya hak kazanan girişimci için destek ödemeleri verilmeden önce KOSGEB HiZMET Merkezine ibraz edilmesi gereken belgeler şunlardır:

• Yapılmış olan harcamalara dair fatura

• Fatura yoksa onun yerine geçen belge tutarının ödendiğini gösterir banka dekontu

• Tahsilat makbuzu

Unutmamalısınız ki;

Girişimcilik desteği yalnızca yeni girişimciler için geçerliliği olan bir programdır. Mevcut işletmesi için bu fonu kullanmak isteyenlerin başvuruları geri çevrilir.

Bir işletmede bulunan iki veya daha fazla ortaklardan herbiri girişimcilik sertifikası almış olsa bile, ayn işletme için sadece bir fon sağlanır.

Aldığınız sertifikayı sadece bir defa kullanabilirsiniz. Sertifikanız ile ilk kez yeni girişimci desteğinden faydalandıktan sonra tekrar desteğe başvurursanız kabul görmezsiniz. Fakat aynı işletmeniz için KOSGEB’in diğer desteklerinden faydalanmanız mümkündür.

Umarım yardımcı olabilmişimdir Mertcan Bey . Kariyer hayatınızda başarılar dilerim 🙂

Yorum Ekle

KOSGEB ilk aşamada olabilir farklı şehirlerde belirli dönemlerde kurs açılıyor,sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.
Özel olabilir İTÜ Çekirdek,e-tohum gibi kurumlardan olabilir ve ya dönemsel başlayan Girişim Savaşçısı gibi girişim başlayıcı ve yükseltici programlar var.Onları deneyebilirsin.

Yönetmen Tavsiye 02/05/2016.
Yorum Ekle

KOSGEB sistemi değişti ders saatleri azaldı be hibe 50.000tl oldu kredi 100.000tl oldu. Ancak bu parayı her harcamaya kullanamıyorsunuz. İşletmeyi 3 yıl kapatmıyorsunuz. Kapatırsanız aldığınız hibeyi faizi ile geri ödersiniz. Ayrıca 30 yaş altı girişimciler 2 yıl vergi den muaf. Bayanlar hibenin %80 ninden baylar %60 ından faydalanıyor. Doğuda bu oran değişiyor. Alınan her ürünün kdv si girişimciye ait. Ödemeler 3 ay sonra yapılır. Yani önce siz parayı vereceksiniz faturasını bulunduğunuz bölgedeki KOSGEB kurumuna aldığınız ürünün özelikleri yazılı birşekilde verdikten 3 ay sonra hesabınıza para yatıyor.

Uzman Tavsiye 17/12/2016.
Yorum Ekle

Tavsiyeni yaz

Tavsiyenizi yayınlayarak KariyerSor'un Şartlar ve Gizlilik altında belirttiği maddeleri kabul ediyorsunuz.