• Eğitim ve Gelişim-İş Yaşamı-KariyerYorum Yapılmamış

  özgeçmiş-örnekleri

  Harika bir özgeçmiş hazırladınız, iş görüşmesine davet edildiniz, güzel geçti ve geri dönüş bekliyorsunuz.

  İk profesyoneli tarafından bakılırsa, iyi hazırlanmış bir özgeçmiş elinizde, iş görüşmesini yapıyorsunuz, eldeki verilere göre aday ilgili işe uygun görünüyor, sıra referans kontrolüne geliyor.

  Özgeçmişte belirtilen kişilere ulaşarak, önceden, iş arayan tarafından planlanmış görüşmeleri gerçekleştirerek elde edilen bilginin ne kadarı gerçeği yansıtıyor?

  Sosyal paylaşım siteleri sayesinde gerçek yaşam ile eş zamanlı bilgi paylaşımı çok yüksek. Paylaşımların içeriği ve niteliği de paylaşımcı hakkında bilgi veriyor. Bu nedenle adınızın googleda aranmasıyla ortaya çıkan bilgilerin kontrolünüzde olması gerekiyor. Çünkü bu bilgiler müstakbel işinizi elinizden alabilir. Bu, az içerik üretin demek değil, aksine hakkınızda hiçbir bilgi bulunmaması da içinde bulunduğumuz çağ gereği bir tür “geri kalmışlığa” işaret edebilir.

  Sosyal medya kullanımında iki esas nokta var,

  • Üretilen içeriğin kalitesi
  • Üretilen içeriğin etkisi

  Üretilen içeriğin kalitesinin yaşam deneyimiyle bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Benim için sosyal medya içeriğinin kalitesi, diğer kişiler için sağladığı fayda ile ölçülebilir. Kaliteyi, ortaya çıkan fayda ile örtüştürüyorum.

  Üretilen içeriğin etkisini ölçümlemek istersek klout bize yardımcı olabilir. Klout, sosyal medya paylaşımlarını analiz eden ve sosyal medyadaki etkinliği, yani diğer kullanıcılar ile olan etkileşimi yüzde olarak puanlayan (klout skoru) bir websitesi. 2008’ de Joe  Fernandez tarafından kuruluştur.

  İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum ekle