• Eğitim ve Gelişim-İş Yaşamı-KariyerYorum Yapılmamış

  liderlik_el_k

  Toplumsal dinamiklerin sosyal yapısını anlaması ve entelektüel bir zihne sahip olması göze çarpan ilk özellikleridir. Devamında ise kişisel çekiciliğinin yüksek olması ve her durumda güven telkin etmesi gelir. Çevresindekilerle ilişkisi yüzeysel değildir. Temel karakter özellikleri; sezgisel görülerinin yüksek olması ve sorun çözme ustalığıdır.

  Kişiler takdir gördükleri ve sosyal onay aldıkları kişilerden etkilenir; özellikle grup önünde takdir edilmek güçlü bir etki bırakılmasını sağlar ve “O” bunu büyük bir zevkle yapar. Takımındaki bireylerin her birinin hangi konuda yetkin olabileceğini kestirmek bir başka becerisidir. “Bu işi kim yapabilir” sorusunun cevabını bilir, çünkü “O” ekibin ruh okuyucusudur.

  “Doğuştan” değildir ve yatırım yapılabilecek, geliştirilebilir bir konudur.

  Çalışanların olgunlaşma düzeyi “Onun” yönetim tarzını belirler. Daha esnek vedemokratik ya da daha bir yönetim anlayışı izleyicilerin durumu ile ilgilidir. Olgun izleyiciler daha fazla serbestlik ister ve izleyiciliğin devam etmesi için otonomi verilmesi gerekir. Fakat olgunlaşma düzeyi istenilen düzeyde olmayan izleyici grubunda, karar alma konusunda tek başına ilerlemesi gerekecektir.

  Kural dediğimiz şey aslında araçtır, amaç değil. Her türlü sistem, her türlü yönetmelik işimizi kolaylaştırmaya yönelik araçlardır. En kötü liderlik bunların araç değil amaç olduğuna inanmaktır.

  Son olarak, bilinç uyandırmak iyidir ama aynı zamanda ızdıraplıdır.

  İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum ekle