• İş YaşamıYorum Yapılmamış

  kotu_buyuk

   

  Hedeflerinizi paylaşmıyorsanız

  Yönetici olarak, çalışanlarınız sizden 2 bilgiyi almalıdır; kendisi için ne hedefliyorsunuz, takım için ne hedefliyorsunuz? Eğer bu bilgileri çalışanlarınızla paylaşmıyorsanız sizin için başarının ne olduğunu bilemezler. Bu noktada durum gece vaktinde elinde faklı koordinatlarda denize açılmış iki gemiye benzer, sonuçta aynı noktaya varmayı umamazsınız.

  Geri dönüş vermiyorsanız

  Çalışanlarınızdan birinin yaptığı bir yanlış yüzünden mutsuz olduğunuz son anınızı düşünün. Sonra o çalışanınızla bu durum üstüne nasıl bir konuşma gerçekleştirdiğinizi. Eğer o konuşmada işleri daha iyi nasıl yapabileceğini çalışanınıza anlatmadıysanız bu sizin başarısız olduğunuz anlamına gelir. Çalışanınıza yaptığı işlerle ilgili olumlu veya olumsuz bir geri dönüş yapmanız gerekiyor. Yapıcı eleştiriler yaptığınız işi ve takımı geliştirecektir.

  Anlaşılır ve aksiyon alınabilir geri dönüş yapmıyorsanız

  Evet geri dönüş yapmak bu listede 2 kere yer alabilecek kadar önemli bir mevzu. Geri dönüş yapmak yalnızca yeterli değil. Yaptığınız geri dönüşün karşınızdaki tarafından anlaşıldığını ve konuyla ilgili aksiyon alınmaya başlandığını görmeniz gerekiyor.

  Tutarsızsanız

  Yönetici olarak çok fazla işle aynı anda uğraşıyor olabilirsiniz ama çalışanlarınıza farklı farklı, anlayamayacakları mesajlar vermeniz yine de sizin başarısızlığınız. Örneğin, bir hafta onlardan daha özgür çalışmalarını isteyip, öbür hafta kafalarını bilgisayardan kaldırmamaları gerektiğini söyleyemezsiniz.

  Herkesi aynı şekilde yönetiyorsanız

  Muhteşem patronlar bile aynı hatayı yapabiliyor. Bir takımı yönetirken çalışanlarınızı karakterlerine göre değerlendirmeniz ve hepsine ayrı ayrı yaklaşmanız gerekir. Koskoca takımdaki herkesin size uymasını bekleyemezsiniz. Sizin onlara yaklaşırken farklı stiller kullanmanız gerekiyor.

  Anlatıyor ama uygulamıyorsanız

  Her şeyi iyi yapıyorsanız bile, puzzleın son parçası hepsinden daha önemli. Çalışanlarınızdan istediğiniz şeyi kendiniz de yapmalısınız. Örneğin çalışanlarınız yazılı iletişim kuruyorlarsa onlara gönderdiğiniz maillerin örnek teşkil edecek biçimde yazıldığından emin olun. Sorumluluk sahibi olmalarını istiyorsanız, organizasyon içindeki sorumluluklarınızı tam anlamıyla gerçekleştirin.

  İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum ekle