• Mülakat ve CVYorum Yapılmamış

  yazilaronyazi

  Ön yazıdaki tek amaç, işe alımda bir sonraki adıma geçebilmektir. Bu yazıyı hazırlamak hiç de kolay olmamakla birlikte, çarpıcı bir ön yazı hazırlamak işe alım aşamalarının en zor aşamalarından biri sayılabilir. Ne yazık ki birçok yetersiz ön yazı işe uygun, kalifiye adayları arka plana itebilmektedir. Bu nedenle ön yazınızı dikkatli bir şekilde hazırlamanız gerekir. Çarpıcı ve etkileyici bir ön yazı hazırlamak istiyorsanız aşağıdaki durumlara dikkat etmeniz gerekir.

  Detaylara dikkat edin.

  Yazım hataları, noktalama işaretleri gibi detaylara verdiğiniz önem, pozisyonu ne kadar istediğiniz veya başvuruya ne kadar önem verdiğiniz ile doğrudan ilişkilendirilebilir. Bu nedenle yazınızın kendiniz ve hatta çevreniz tarafından birkaç defa kontrol edilmesinde fayda var.

  Gereğinden uzun yazmayın.

  Ön yazınızı okuyacak kişinin yoğun programını da göz önüne alarak gereksiz detayları ortadan kaldırmalı ve sadece önemli kısımları göz önüne sermelisiniz. Neleri yazacağınıza karar vermeniz zor olabilir ancak aranan özellik ve tecrübelerinize gereken ilgiyi göstermelerini istiyorsanız daha direkt bir yazı yazmanız gerekir.

  Başvurduğunuz pozisyonun gereklerine uygun yazın.

  Özgeçmişinizde bulunan her işe tek tek dikkatlerini çekmeye çalışmak yerine, pozisyonun gereklerine uygun olduğunu düşündüğünüz tecrübeleri ve yeteneklerinizi ön plana çıkarmalısınız. Ancak bu elemeyi yaparken dikkatli olmalısınız. Normalde şirketin aradığı ve sizin sahip olduğunuz bir özelliği arka plana iterseniz kendinizi işe alım sürecinden otomatik olarak elemiş olursunuz. Bu durumda istenen özellikleri iki kere kontrol etmenizde fayda var.

  Ön yazınızın dilini şirket kültürünü göz önünde bulundurarak oluşturun.

  Ön yazı profesyonel bir yazı olmasının yanı sıra sizin kişilik özelliklerinizin de bir yansıması olarak alınır. Özel hayatınız veya profesyonellik dışı bilgileri içermemesine özen göstermeli, bir yandan da kibir ve aşırı övünmeden kaçınmalısınız. Başvurduğunuz şirketin kültürüne ve iç yapısını asla göz ardı etmemelisiniz.

  Ön yazınızı özelleştirin.

  Ön yazıyı karşınızdaki işe alım uzmanıyla konuşmak için bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Genel bir öz yazı oluşturmanız sizi ortalama adaylar arasında bir yere koyar. Ancak yazınızı özelleştirirseniz diğer adaylardan bir adım öne çıkma şansınız olacaktır.

  İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum ekle