• Eğitim ve Gelişim-İş Yaşamı-Kariyer-ŞirketlerYorum Yapılmamış

  ise-alim-sureci-720x3001232132131

  İşe alım süreci, adayın özgeçmişinin aranılan pozisyona uygunluğuna karar verildiğinde başlar, adaya ulaşılıp görüşmeye davet edilmesiyle de somut iletişim başlamış olur.

  İş görüşmesinin amacı, söz konusu pozisyon için adayın uygunluğuna karar verebilecek ölçüde aday hakkında  bilgi edinmek ve görüşmenin sonunda adayda şirket adına olumlu bir izlenim bırakmaktır.

  Aday ile iş görüşmesi hazırlık gerektiren, planlanmış bir süreçtir.  Görüşmenin istenilen başarıya ulaşması için, görüşme öncesi hazırlık kritik öneme sahiptir. Adayın özgeçmişinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi ve aday hakkında muhtelif mecralarda araştırma yapılması, görüşme konusunun geliştirilmesi, adaya uygun soruların hazırlanması ve görüşülen pozisyon hakkında bilgi hazırlanması gö
  rüşmenin amacına ulaşması için temel gerekliliklerdir.

  Görüşme için gelen adayı karşılamak, program ve görüşmenin akışı hakkında genel bilgiler vermek, görüşmenin nedenini açıklamak ve ilgili pozisyon hakkında bilgi vermek temel süreçlerdir. Bu giriş konuşmasıyla adaya kendisini ne açıdan ifade edebileceği ile ilgili bir zemin hazırlanmış olur. Planlamaya ve akışa hakim olan aday, istenilen bilgiler doğrultusunda açıklamalar yapacaktır, böylece görüşmenin akış dışına kayması ve zaman kaybı önlenmiş olur. Görüşme biterken, devam eden süreç hakkında bilgilendirme yapmak ve adayın işe alım süreci boyunca ortalama olarak ne kadar süre bekleyeceğini kendisine bildirmek gereklidir. İşe alım süreçleri kısa sürede sonuçlanmaz ve bu durum adayları sonu gelmez bir bekleyişe iter. Adaylar en çok şikayet ettiği konular; iş görüşmesi sonrası uzun bir bekleyiş ve çoğu zaman sonuçsuz kalan iş görüşmeleridir. Bu noktada iş görüşmesi sonrası geri bildirimin önemi ortaya çıkıyor. Adaylara durumları ile ilgili dönüş yapmak sadece nezaket davranışı olarak nitelendirilmemeli, ki böyle değildir, bu da insan kaynaklarının görevlerinden biri olarak algılanmalıdır. Sadece işe alınan kişiye değil, söz konusu pozisyonla ilgili olarak iş görüşmesi yapılan bütün adaylara durumları hakkında bilgi verilmelidir. Bunun sağlanması için en önemli konu adaylara bakış açısıdır; görüşme yapılmış tüm adaylar, olumsuz sonuçlanmış bile olsa, gelecekte oluşan pozisyonlar için hala potansiyel adaylardır. Bakış açımız bu şekilde olursa ancak, tüm adaylarda olumlu bir izlenim yaratabiliriz ve görüşme esnasında bahsettiğimiz olumlu şirket profilimize uygun davranmış oluruz.

  Sonuç olarak, işe alım tüm aşamalarıyla birlikte planlanması gereken interaktif bir süreçtir. Bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşmalı ve tüm süreçlere gereken hassasiyeti göstermeliyiz. Öncelikle bu temel adımları gözeterek ilerlersek, sonrasında işe alım sürecinin başarısını tartışabiliriz.

  İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum ekle