• İş Yaşamı-Kariyer-ŞirketlerYorum Yapılmamış

  business-relation-15-1200-x-797

  Motivasyonun temelinde giderilememiş bir takım ihtiyaçlar ve güdüler yatmaktadır. Birey bu tür ihtiyaçları gidermek için bir takım davranışlar sergiler. Bu davranışlar sonunda giderilmiş olan ihtiyaçlarla birey motive olur. Her giderilmiş olan ihtiyaçtan sonra bir başka ihtiyaç ortaya çıkar. İhtiyaçlar giderildikçe motivasyon çıtası yukarı doğru yükselmeye başlar.

  Günümüzde işten ayrılmaların altında yatan temel sebeplerden biride giderilmemiş olan ihtiyaçların varlığıdır. İnsan Kaynakları olarakta bireylerin hangi motivasyon düzeyinde olduklarını bilmek  gerekir ve buna göre de motivasyon araçlarını oluşturmak, İnsan Kaynaklarının performans kriterleri arasında yer almaktadır.

  İnsan Kaynakları bireyleri motive edecek araçları belirleyerek bizim işyerinde uzun süre mutlu olmamızı sağlarken, çalışanlar olarak kendi motivasyonumuzu sağlamak içinde üzerimize bir takım görevler düşmektedir.

  Çalışanlar olarak işyerinde mutluluğu yakalayabilmek için

  1- İlk önce ne istediğimizi bilmek; Hergün fikir değiştirmemek, gerçekte kim olduğunuzu ne istediğinizi bilmek,

  2- Bu istekleri yerine getirebilecek kapasitemizin olup olmadığını tartmak; Yapılan araştırmalara göre yeteneğe yapılan yatırım bire yedi kazandırmaktadır. Güçlü taraflarınızı belirleyip bu yönde bir iş seçip, mevcut yeteneğinizi geliştirerek yüksek başarı elde edebilirsiniz. Mutlaka herkesin en iyi yapabileceği bir iş muhakkak vardır. Bir işte başarısız olmanız sizi aptal yapmaz sadece zayıf yönlerinizi kullandığınız bir meslek seçtiğinizi gösterir.

  3- İsteğimizi mevcut çevresel koşullar altında gerçekleştirme olasılığımızı bilmek; Mevcut işyerimizi değiştirmeden hedefimizi gerçekleştirmemiz imkansızsa beklentilerimizi aşağı çekmek yada bir süre rafa kaldırmak demotive olmamızı engeller,

  4- Şirketin Eşitlik – Adalet kavramlarının hangi temellere dayandığını çok iyi bilmek ve  buna göre değerlendirmek; Elbette alınan her kararlar adil bir şekilde alınmıyor. Sizin değerlerinizi göre adil olmayan bir durum, çalıştığınız kurum için çokta adil olabilir. Kararları kendi  adalet temellerinize göre değerlendirmek yerine şirketin hangi temellere dayanarak kararların alındığını bilmek hem kurumla hem kişilerle hem de içsel çatışmalarınızı engeller,

  5- Bardağın boş tarafına bakmak yerine dolu tarafınada bakın; Bardak ne kadar boş olursa olsun her bardakta muhakkak bir damlada olsa su vardır. Yoksa da o bardağı dolduracak damla sayınız fazladır. Olumsuz olan her durumunu kendinizi geliştirebileceğiniz bir fırsat olarak görün ve her fırsatı da çok iyi değerlendirin.

  İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum ekle