• İş YaşamıYorum Yapılmamış

  Doğru-Nefes-ile-Verimli-İş-Hayatı

  İşe geç kalmak

  Alarmınızı ertelemekten vazgeçin. İşe geç kalmak patronun gözünde sizin sorumluluk sahibi biri olmadığınızı düşündürür. Dakik olmak kariyerinizde size çok şey kazandıracak.

  Sadece maaş aldığınız iş ile ilgilenmek

  Sadece size parası ödenen şeyi yapmak yerine iş yerinizdeki diğer insanlar ne yapıyor bir bakın. Ne kadar çok şey öğrenirseniz geleceğiniz için o kadar iyi.

  Sadece şirketinizdekilerden oluşan bir çevre kurmak

  Aynı iş yerinizde çalıştığınız insanlarla ilişkilerinizin iyi olması iyidir ama bununla yetinmeyin. Arkadaşlarınız veya çeşitli toplantılar, seminerler sayesinde kendi sektörünüzdeki diğer şirketlerin çalışanlarını da tanımaya çalışın.

  Evde kalmayı tercih etmek

  Çalışma saatlerinde ofis sandalyenizden kalmamak belki iyi olabilir ama iş yemeklerine ve dışarıda gerçekleşen etkinliklere katılmamak iş arkadaşlarınızla aranızın daha soğuk olmasına neden olur. Ayrıca iş yerinin düzenlediği etkinliklerde yer almak sizi patronunuzun gözünde iyi bir takım oyuncusu konumuna getirir. O yüzden sosyal olun.

  Eğitiminizin yeterli olduğuna inanmak

  Aldığınız üniversite eğitimi yeterli değildir. Her zaman yaptığınız işle ilgili eğitim ve seminerleri takip edin. Öğrenebileceğiniz ne varsa öğrenmeye çalışın. Kişinin kendisini geliştirmesinin sınırı yoktur.

  İşin ayağınıza gelmesini beklemek

  İşin ayağınıza gelmesini beklemeyin, siz peşinden gidin. İnsanlar sizi durduk yere fark etmez, yeteneklerinizi göstermenin yollarını arayın. Şirketinizin içinde pozisyon değişikliği istiyorsanız İK tarafıyla iyi ilişkiler kurun, teklifin size gelmesini beklemeyin istediğiniz işi koparıp alın.

  Hedefleriniz için yalnız çalışmak

  Hedeflerinize ulaşmak için tek başınıza çabalamak yerine çevrenizden yardım alın. Böylece daha rahat yol katederken yanınızdakilerden de yeni şeyler öğrenirsiniz.

  Yapacağınızı söylediğiniz işi takip etmekten vazgeçmek

  İş yerinde birine bir işi yapacağınızı söylediyseniz yapın. Yoksa sözüne güvenilmez biri olarak düşünülürsünüz.

  Pasif olmak

  Her zaman aktif olun. Toplantılarda kenara çekilmeyin, fikir sorulduğunda susmayın. Fark yaratın.

  Planları ve hayalleri başkalarına anlatmamak

  İlerleyen dönem için kurduğunuz hayallerinizi ve kariyer planlarınızı iş çevrenizle paylaşmazsanız bu konuda size destek olacak kişilerden mahrum kalırsınız.

  İlk yorum yapan siz olun!

  Yorum ekle